Serwis okien
montaż, regulacja, naprawa, konserwacja
Serwis drzwi
montaż, naprawa, regulacja drzwi i samozamykaczy
Serwis rolet
wymiana pasków i linek, zwijaczy

montaż okuć antywłamaniowych

Montaż okuć antywłamaniowych i wymiana okuć standartowych na antywłamaniowe czyli polepszenie standartu bezpieczeństwa w naszych domach. Decydując się na zabezpieczenie okien przed złodziejami powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na okucia, bowiem szyby to tylko dodatek. Zdaniem policji włamywacze najczęściej wyważają całe okno wraz z framugami, nie wybijają oni szyb aby nie robić niechcianego dla złodzieja hałasu. Nie ma takiego okna, którego nie dałoby się wyważyć jednak takie okucia pozwalają aby trwało to znacznie dłużej, jeżeli przez kilka minut włamywaczowi nie uda się znaleźć wewnątrz mieszkania przeważnie zniechęca się rezygnując z kradzieży.

Okucia rozmieszcza się na skrzydłach okiennych – są to rolki albo trzpienie które stają na przeszkodzie podważeniu okna np. łomem w miejscach gdzie owe okucia się mieszczą. Są to tak zwane przez fachowców „bezpieczne punkty”. W zależności od tego jak wiele ich jest – tak trudno będzie okno wyważyć. Najlepiej więc zabezpieczonym miejscem oknem będzie to, które na całym obwodzie będzie posiadało okucia antywłamaniowe, minimalnym zabezpieczeniem będzie umieszczenie ich w każdym narożniku oraz przy klamce. Dobrze wykonane zabezpieczenia powinny również chronić przez wyważeniem okna otwartego uchylnie.

Na potrzeby klasyfikacji okuć antywłamaniowych stworzono indeks WK. Na rynku najważniejszymi są WK1 – okno, którego nie da się wyważyć fizyczną siłą (potrzebne są narzędzia), WK2 – okno, którego wyważenie za pomocą narzędzi powinno potrwać więcej niż 3 minuty, oraz WK3 – okno, którego nie da się wyważyć za pomocą łomu w nie krócej niż 5 minut. Poprawny montaż decyduje o skuteczności ochrony – okucia powinny być montowane we wzmocnieniach w profilu okiennym, natomiast nie powinno się ich przykręcać do materiału tworzącego owy profil.

Klasa WK1 – najbardziej ekonomiczna wersja. Są to zwykłe okucia grzybkowe dające fundamentalną ochronę, jest ich najwyżej osiem i umieszcza się je w odpowiednich miejscach (przede wszystkim narożniki). W tej klasie używa się klamek zamykanych na klucz, bez niego zamkniętej klamki nie da się poruszyć.

Klasa WK2 – od siedmiu do jedenastu okuć, zwyczajowo są to zaczepy bolcowe lub grzybkowe. Klamka działa podobnie do tej z klasy WK1 jednak ponadto ma zamontowany system zapadek, który nie pozwala manipulować klamką od strony zewnętrznej.

WK3 – założenie tej klasy jest takie, że nie da się go wyważyć za pomocą siły fizycznej i łomu przed nie krócej niż 5 minut. Stosuje się bowiem profesjonalne rygle i rozmieszcza w bardzo małych odstępach, ma więc minimum 16 okuć najczęściej o skomplikowanych mechanizmach samozatrzaskowych. Jest to najdroższa, lecz najbezpieczniejsza opcja.


kontakt


SERWISOKIENROLETDRZWI