Serwis okien
montaż, regulacja, naprawa, konserwacja
Serwis drzwi
montaż, naprawa, regulacja drzwi i samozamykaczy
Serwis rolet
wymiana pasków i linek, zwijaczy

montaż okuć antywłamaniowych

Znaczenie okuć antywłamaniowych w zabezpieczaniu domów

W kontekście zapewnienia bezpieczeństwa domu, kluczową rolę odgrywają okucia antywłamaniowe. Są one istotne nie tylko z punktu widzenia ochrony przed włamaniem, ale także jako element podnoszący ogólny standard bezpieczeństwa w naszych domach.

Wybór okuć a metody włamywaczy

Decydując się na zabezpieczenie okien, należy skupić uwagę przede wszystkim na okuciach, ponieważ to one stanowią pierwszą linię obrony przed włamywaczami, którzy zamiast wybijać szyby, częściej wyważają całe okna, unikając niechcianego hałasu.

Proces montażu i wymiany okuć w oknach

Montaż okuć antywłamaniowych oraz wymiana standardowych okuć na antywłamaniowe to skuteczne środki na zwiększenie poziomu bezpieczeństwa. Jest to działanie, które wymaga precyzji i zrozumienia, gdzie kluczowe punkty – "bezpieczne punkty" – powinny być umiejscowione, aby maksymalnie utrudnić potencjalne włamanie.

Umiejscowienie okuć antywłamaniowych w oknach

Okucia antywłamaniowe rozmieszcza się strategicznie na całym obwodzie skrzydła okiennego, tworząc przeszkody dla prób podważenia okna. Optymalna ochrona jest zapewniona, gdy okucia antywłamaniowe umieszczone są w każdym narożniku oraz przy klamce.

Klasyfikacja okuć antywłamaniowych i ich skuteczność

W celu klasyfikacji okuć antywłamaniowych stworzono indeks WK, który pomaga określić poziom zabezpieczenia, jaki dane okucia oferują. Klasy WK1, WK2 i WK3 różnią się między sobą stopniem trudności wyważenia okna, co ma bezpośredni wpływ na czas, jaki włamywacz musiałby poświęcić na pokonanie zabezpieczeń.

Klasa WK1 – podstawowa ochrona

Klasa WK1 oferuje podstawowy poziom ochrony dzięki zastosowaniu okuć grzybkowych i klamek zamykanych na klucz. Jest to najbardziej ekonomiczna opcja, zapewniająca fundamentalne zabezpieczenie.

Klasa WK2 – zwiększona ochrona

W klasie WK2 stosuje się od siedmiu do jedenastu okuć, w tym zaczepy bolcowe lub grzybkowe, które w połączeniu z zamontowanym systemem zapadek utrudniają manipulację klamką z zewnątrz.

Klasa WK3 – najwyższy poziom ochrony

Klasa WK3, jako najbezpieczniejsza opcja, wymaga użycia profesjonalnych rygli rozmieszczonych w małych odstępach, co zapewnia, że wyważenie okna za pomocą siły fizycznej i łomu zajmie nie mniej niż 5 minut.

Montaż okuć antywłamaniowych i wymiana standardowych okuć na antywłamaniowe to skuteczne metody na zwiększenie bezpieczeństwa w naszych domach. Dzięki klasyfikacji WK, właściciele domów mogą świadomie wybierać poziom ochrony, który najlepiej odpowiada ich potrzebom. Prawidłowy montaż okuć, zgodnie z zaleceniami producenta i w wzmocnieniach profilu okiennego, decyduje o skuteczności ochrony przed potencjalnymi włamaniami. Wybierając okucia antywłamaniowe, inwestujemy nie tylko w bezpieczeństwo naszego domu, ale także w spokój i komfort życia jego mieszkańców.
Montaż okuć antywłamaniowych i wymiana okuć standardowych na antywłamaniowe czyli polepszenie standardu bezpieczeństwa w naszych domach. Decydując się na zabezpieczenie okien przed złodziejami powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na okucia, bowiem szyby to tylko dodatek. Zdaniem policji włamywacze najczęściej wyważają całe okno wraz z framugami, nie wybijają oni szyb aby nie robić niechcianego dla złodzieja hałasu. Nie ma takiego okna, którego nie dałoby się wyważyć jednak takie okucia pozwalają aby trwało to znacznie dłużej, jeżeli przez kilka minut włamywaczowi nie uda się znaleźć wewnątrz mieszkania przeważnie zniechęca się rezygnując z kradzieży. Okucia rozmieszcza się na skrzydłach okiennych – są to rolki albo trzpienie które stają na przeszkodzie podważeniu okna np. łomem w miejscach gdzie owe okucia się mieszczą. Są to tak zwane przez fachowców „bezpieczne punkty”. W zależności od tego jak wiele ich jest – tak trudno będzie okno wyważyć. Najlepiej więc zabezpieczonym miejscem oknem będzie to, które na całym obwodzie będzie posiadało okucia antywłamaniowe, minimalnym zabezpieczeniem będzie umieszczenie ich w każdym narożniku oraz przy klamce. Dobrze wykonane zabezpieczenia powinny również chronić przez wyważeniem okna otwartego uchylnie. Na potrzeby klasyfikacji okuć antywłamaniowych stworzono indeks WK. Na rynku najważniejszymi są WK1 – okno, którego nie da się wyważyć fizyczną siłą (potrzebne są narzędzia), WK2 – okno, którego wyważenie za pomocą narzędzi powinno potrwać więcej niż 3 minuty, oraz WK3 – okno, którego nie da się wyważyć za pomocą łomu w nie krócej niż 5 minut. Poprawny montaż decyduje o skuteczności ochrony – okucia powinny być montowane we wzmocnieniach w profilu okiennym, natomiast nie powinno się ich przykręcać do materiału tworzącego owy profil. Klasa WK1 – najbardziej ekonomiczna wersja. Są to zwykłe okucia grzybkowe dające fundamentalną ochronę, jest ich najwyżej osiem i umieszcza się je w odpowiednich miejscach (przede wszystkim narożniki). W tej klasie używa się klamek zamykanych na klucz, bez niego zamkniętej klamki nie da się poruszyć. Klasa WK2 – od siedmiu do jedenastu okuć, zwyczajowo są to zaczepy bolcowe lub grzybkowe. Klamka działa podobnie do tej z klasy WK1 jednak ponadto ma zamontowany system zapadek, który nie pozwala manipulować klamką od strony zewnętrznej. WK3 – założenie tej klasy jest takie, że nie da się go wyważyć za pomocą siły fizycznej i łomu przed nie krócej niż 5 minut. Stosuje się bowiem profesjonalne rygle i rozmieszcza w bardzo małych odstępach, ma więc minimum 16 okuć najczęściej o skomplikowanych mechanizmach samozatrzaskowych. Jest to najdroższa, lecz najbezpieczniejsza opcja.

kontakt - Poznań i okolice


SERWISOKIENROLETDRZWI