montaż roletek
Montaż roletek, rolety - wady, zalety, rodzaje roletek. Jest kilka sposobów montażu rolet oraz wiele ich rodzajów. Roletki materiałowe ułatwiają nam życie stwarzając poczucie prywatności, dekorując pokój, chronią przed słońcem gdy mamy ochotę jeszcze pospać lub gdy przy pracy słońce razi nas w oczy. Roleta jest znacznie praktyczniejszym rozwiązaniem niżeli tradycyjna zasłona.
Rodzaje roletek wewnętrznych przez nas montowanych możemy podzielić według materiału, wzoru, tego jak przepuszczają światło oraz w jaki sposób są wykonane. Te najczęściej wybierane to rolety rozwijane, miniroletki, rolety rzymskie (przykręcenie uchwytów listwy do ściany, sufitu lub ramy okna), austriackie (brak możliwości przytwierdzenia do ramy okna, tylko do sufitu lub ściany) , plisowane (przykręcenie uchwytów na prowadnicę) oraz rolety dzień-noc.
Montaż inwazyjny polega na montażu roletek z koniecznością wiercenia otworów w ścianie czy suficie, zdarza się również, że i w ramie okiennej. Tą metodą do okna przytwierdzimy rolety wolnowiszące, rzymskie, austriackie, plisowane oraz rolety dzień-noc.
Montaż nieinwazyjny oznacza brak naruszania muru czy ramy okna. Korzystamy z niego głównie gdy nad oknem nie ma wystarczająco dużo miejsca aby zamontować roletę innym sposobem, lub gdy nie chcemy niszczyć ściany unikając wiercenia.
Korzystamy z najprostszego przyklejania przy użyciu rolet kasetowych i rzymskich. Kasety takie mogą być zamocowane do ramy a nawet do samej szyby. Przyklejane w ten sposób rolety pomimo z pozoru najmniej porządnego mocowania, trzymają się długo i mocno okna spełniając swoją funkcję.
Inną nieinwazyjną metodą jest mocowanie na uchwytach, korzystamy z niej używając rolet wolnowiszących (nawijane na rolkę, ale również rzymskie czy austriackie) Specjalne uchwyty sprawiają, że roleta stabilnie wisi na ramie okna, a my nie musimy wywiercać żadnych uchwytów. Haczyki są na tyle mocne, że utrzymują roletę, ale też na tyle małe, że bez problemu możemy zamknąć okna. Jest to najszybszy sposób i nie zostawia żadnych pozostałości na ramie okiennej.